Nepal ciekawostki

Nepal – niewielkie azjatyckie państwo, które dla nas, Europejczyków ciągle jest tajemnicą. Poznaj ciekawostki kraju, gdzie znajduje się największy szczyt świata.Pisząc o Nepalu należy na samym początku wspomnieć o fladze, jednym z głównych symboli kraju. Jako jedyna flaga na świecie nie jest ona w kształcie prostokąta, ani kwadratu, a dwóch trójkątów. Owe dwa trójkąty mają nawiązywać do Himalajów oraz dwóch wiodących wyznań – buddyzmu i hinduizmu. Barwa umieszczona na tle – karmin – to kolor kojarzony właśnie z Nepalem. Na obiekcie umieszczono także słońce i księżyc nawiązujące do króla oraz faktu, iż naród tego państwa ma żyć jak najdłużej, podobnie jak słońce i księżyc.

Nepal ciągle pamięta tragiczne wydarzenia z 25 kwietnia 2015 roku. Tego dnia świat obiegły smutne informacje o potężnym trzęsieniu ziemi, w którym zginęło około tysiąca osób. Skutki dla tego kraju były katastrofalne – wiele atrakcji turystycznych zostało doszczętnie zniszczonych. Z Mount Everest zeszła także potężna lawina, która dodatkowo zabiła 19 osób.

Nawiązując poniekąd jeszcze do tragicznych wydarzeń z 2015 i samej góry Mount Everest – lawina nie była jedynym negatywnym skutkiem. Zgodnie z badaniami amerykańskich naukowców góra zmniejszyła się o 2,5 cm w wyniku ruchów tektonicznych. Odnośnie samej wysokości najwyższej góry świata, są różne pomiary. Strona amerykańska i ich wyniki podają wysokość 8850 m, wynik pomiarów Chińczyków wynosi 8844 m, natomiast oficjalna wysokość przedstawiana we wszelkich przewodnikach, czy podręcznikach do geografii to 8848 metrów.

Jeśli jesteś zapalonym himalaistą, musisz wybrać się do Nepalu. W tym kraju z pewnością będzie miał się na co wspinać. Z 10 najwyższych ośmiotysięczników znajdujących się na naszej planecie, aż 8 mieści się w Nepalu. Co więcej, ponad 75% terytorium tego kraju unosi się na wysokości 6000 metrów nad poziomem morza.
Nepal to nie tylko przepiękne krajobrazy, ale także przepyszna kuchnia azjatycka, której trzeba spróbować będąc na tym kontynencie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *