Zakochaj się w rosyjskiej prowincji – Plyos

Leżące w odległości 395 kilometrów od stolicy Rosji Plyos to malutkie miasteczko, jedno z mniejszych w tej części kraju. Na co dzień zamieszkiwane jest przez 2500 osób. Na jego terenie znajduje się dziewięć zabytkowych kościołów, pięć jednostek muzealnych, teatr oraz kilka charakterystycznych dla tego kraju wielobarwnych drewnianych domów rozrzuconych po zalesionych zboczach wzgórz. Urokliwe wąskie uliczki prowadzą do Wołgi.

Najbardziej znanym obiektem w Plyos jest dom z antresolą w niedalekiej odległości od Wołgi – należący dawniej do kupca o nazwisku Solodvnikow. W 1888 roku 28-letni chłopak Isaac Levitan przybył tutaj ze swoją koleżanką Sofią Kuvshinnikovą. Para podróżowała razem i postanowiła zatrzymać się w jednym z pokojów u kupca. Posiadłość ta nie została jednak zamieniona w hotel. Levitan ostał w tym obiekcie na dwa lata 1888-1890 i namalował około 200 obrazów, które obecnie znajdują się w jednych z najlepszych muzeów na świecie.

Każdego dnia od maja do października w niewielkim porcie w Plyos cumuje kilka łodzi wycieczkowych z turystami. Wołga to jedna z głównych linii wycieczkowych w tym kraju. Turyści przebywający w tym mieście kupują w nim obrusy na stoły, wędzonego Leszczyńca, a następnie odwiedzają muzea.
Sięgając do historii – Plyos powstało w XII wieku, to właśnie na ten okres datowane są pierwsze wzmianki. Z jego początkiem wzniesiono twierdzę, która została zniszczona w 1238 roku przez Mongołów.
W Rosji jest wiele wyjątkowych miejsc godnych uwagi i wartych odwiedzenia – jednym z nich jest Plyos. Odwiedzają go głównie turyści z Rosji bądź będący na rejsie na Wołdze. Z pewnością taka wyprawa to niezapomniane przeżycie, a odwiedzenie przynajmniej jednej wioski będąc na wyprawie w Rosji to według mnie obowiązek, który należy zrealizować.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *