Dubrownik – adriatycka perła

Leżący na samym południu Chorwacji Dubrownik to jedno z najpiękniejszych miast tego kraju. Nie bez powodu co roku napływa tutaj coraz większa ilość turystów. Przeczytajcie jak oraz dlaczego warto tam się wybrać.

Jak dojechać do Dubrownika?

W Dubrowniku miałem okazję mieszkać przez nieco ponad rok. W trakcie mojego pobytu kilkakrotnie wracałem do Polski – między innymi na święta. Dbają o swój portfel szukałem najtańszych wyjść. W zależności od sezonu byłem zmuszony korzystać z różnych rozwiązań. Jednym z nich był lot samolotem. W sezonie letnim i wiosennym nie ma z nimi problemu. Wiele linii lotniczych uruchamia sezonowe połączenia. Kupując bilet z wyprzedzeniem można trafić na prawdziwą okazję. Chcąc polecieć tam jednak zimą będziemy zmuszeni zapłacić znacznie więcej. Jedną z opcji jest samochód, jednak taka wyprawa może być niesamowicie męcząca. Jeden raz skorzystałem z połączeń autobusowych – z przesiadkami. 17 godzinna wyprawa pozwoliła mi dotrzeć do Triestu we Włoszech. To była jedna z najdłuższych wypraw autobusowych w moim życiu.

Kiedy odwiedzić Dubrownik?

Miasto to najlepiej odwiedzić wczesną wiosną. Pogoda wtedy jest bardzo przyjazna, temperatura powietrza wynosi około 25 stopni, a co najważniejsze do miasta napływa jeszcze niewielu turystów. Prawdziwe oblężenie zaczyna się od czerwca i trwa do końca września.

Na co zwrócić uwagę w Dubrowniku?

Dubrownik często bywa nazywany adriatycką perłą i nie bez powodu, właśnie taką perłą jest. Będąc tutaj z pewnością należy wejść na mury miejskie – bilet do tanich nie należy, ale widoki wynagradzają wydane środki. Należy pamiętać, że mają bilet na mury, możemy wejść na leżący nieopodal zamek w cenie. Latem mury przeżywają prawdziwe oblężenie i poruszanie po nich jest niezwykle utrudnione, dlatego warto rozpocząć zwiedzanie wczesnym rankiem. Wtedy też pogoda aż tak nie utrudnia zwiedzania.
Warto także wybrać się na jeden dzień na wyspę Lokrum, gdzie znajduje się wewnętrzne morze, w którym można pływać. Ciekawostką jest fakt, iż według wierzeń ta wyspa jest przeklęta – pozostanie na niej na noc wiąże się z wiecznym snem.
Większość atrakcji znajduje się właśnie w starym mieście. Warto zboczyć z typowej turystycznej ścieżki i zagubić się w małych urokliwych uliczkach. Chorwackich specjałów lepiej spróbować poza murami starego miasta, gdyż jest znacznie taniej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *